دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شماره ثبت 48063

شرکت تضامنی محی الدین هناره وشرکا

هنوز فضای مناسبی برای تک نرخی شدن نیست/ شرایط سال ۹۰ و ۹۱ که موجب بحران ارزی شد تا کنون نیز ادامه دارد

25/10/1395
سید کمال سیدعلی معاون اسبق بانک مرکزی درباره دلیل نوسانات ارزی در ماه های اخیر و اقدامات بانک مرکزی گفت: در دوسال گذشته یکسری عوامل بنیادین و غیر بنیادین  سبب تقویت ارزش دلار در سطح جهانی شده است. وی در تشریح این عوامل افزود: یک سری عوامل بنیادین نظیر رشد نرخ بهره در آمریکا منجر به تقویت دلار در بازارهای جهانی شده وهمچنین برخی عوامل غیر بنیادین نظیر شکل­ گیری انتظارات جهت تغییر در سیاست تجاری آمریکا که به دنبال پیروزی ترامپ و وعده هایش در آمریکا شکل گرفته نیز بر تقویت دلار موثر بوده است. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: از منظر داخلی علاوه بر این عوامل، انتظارت از اثرات انتخاب ترامپ بر برجام و افزایش تقاضا در فصل پر سفر شروع سال نو میلادی، نرخ ارزپیش­ بینی شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶۶ و برخی اختلال­های کوتاه مدتی که در سمت عرضه ارز صورت گرفته، در مجموع شوک کوتاه مدتی را بر نرخ ارز وارد کرده است.
وی با اشاره به وظایف بانک مرکزی در راستای ایجاد تعادل مناسب در نظام ارزی کشور خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در مجموع سه فعالیت عمده انجام داده که می توان به افزایش در عرضه ارز، اطلاع رسانی در جهت کاهش نگرانی­ فعالان اقتصادی و اجرایی نمودن دستورالعمل خرید و فروش ارز از طریق سیستم بانکی اشاره کرد. که این اقدامات تا حدود قابل توجه­ی توانست از وقوع یک شوک ارزی گسترده جلوگیری کرد.
سیدعلی درباره تاثیر نرخ ارز در افزایش صادرات اظهار داشت: به هرحال نرخ ارز متغیری موثر در تجارت خارجی است که در شرایط معمول تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضای ارز قرار دارد